آشنایی با مرکز

باسمه تعالی

پیرامون مرکز مطالعات راهبردی انرژی دانشگاه تهران

  •   قطع وابستگی اقتصاد ایران از درآمدهای نفتی چگونه امکان‌پذیر است؟
  •   چرا بهروه‌وری انرژی در کشور ما پایین است؟
  •   مانع اصلی گسترش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور چیست؟
  •   خام­ فروشی منابع زیرزمینی نفت و گاز چرا ادامه دارد؟
  •   هدررفت بالای انرژی در شبکه‌ برق کشور به چه علت است؟
  •    سازوکار مسئولین برای تبدیل تحریم انرژی به یک فرصت برای کشور چیست؟

سوالاتی از این دست در حوزه انرژی خواسته یا ناخواسته، ذهن بسیاری از علاقه‌مندان به پیشرفت جمهوری اسلامی ایران را درگیر کرده است. خصوصا برای دانشجویان بزرگترین دانشگاه کشور با رشته‌هایی مرتبط به حوزه انرژی که مشکلات کشور را حس می‌کنند و راه حلی برای آن نمی‌یابند، این مسئله پررنگ‌تر است.

عمیق شدن در این موضوعات عمدتا این نتیجه را خواهد داشت که حل مشکلات حوزه انرژی کشور نه صرفا به دلیل نبود فناوری پیشرفته، بلکه بیشتر به خاطر سیاست­گذاری و برنامه­ریزی نامناسب در لایه مدیران و یا اجرا نشدن درست قانون بوده است. تغییر این رویه‌هانیاز به اتاق فکرهایی دانشگاهی دارد تا با تربیت افراد کارشناس و با دغدغه، فعال و پویا که علاوه بر شناخت موضوع از دید فنی و فناورانه دارای قدرت تحلیل بالا برای یافتن گلوگاه­های اصلی صنعت، یافتن مسئله، شناخت بازیگران و تلاش برای حل مسئله داشته باشند. این تلاش می‌تواند از طریق ابزارهای رسانه­ای، برگزاری همایش­ها، کارگاه­ها و مشاوره حضوری با مسئولین انجام شود.

مرکز مطالعات راهبردی انرژی دانشگاه تهران با همین رویکرد در سال ۱۳۹۱ در بسیج دانشجویی پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران تاسیس شده است. اساس کار این مرکز، بالا بردن توان دانشجویان دغدغه‌مند دانشگاه تهران در تحلیل مشکلات اصلی صنعت انرژی، مرتبط با رشته تحصیلیشان بوده است. پشتوانه علمی مناسب و وجود روحیه مطالبه­گری و انگیزه رفع مشکلات کشور منجر به صدور نامه­هایی با ماهیت روشنگری، پرسشگری و پیشنهاد به مسئولین شده است. از جمله این فعالیت­ها سوال از وزیر نفت پیرامون فروش ریالی نفت در بورس برای دور زدن تحریم‌ها و سوال در مورد تحقق ساخت پالایشگاه­های کوچک بوده است. همچنین تحلیل­های کارشناسی از کارشناسان مرکز در موضوعاتی مانند سهمیه­بندی بنزین، نیروگاه‌های بادی، مشکلات پالایشی کشور و افزایش ضریب بازیافت ذخایر نفتی در وبگاه­های مختلف خبری و تحلیلی حوزه انرژی منتشر شده است.

مرکز مطالعات راهبردی انرژی دانشگاه تهران برای ارتقا روند فعالیت­های خود، برای سال تحصیلی جدید قصد دارد به تشکیل و تقویت گروه­های خود در زمینه‌هایی از جمله صنایع پایین دستی نفت، صنایع بالادستی نفت، انرژی تجدیدپذیر، شبکه برق بپردازد. تشکیل این گروه­ها با همکاری دانشجویان تونمند در تحلیل مسائل کلان کشور در رشته های مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی نفت و مهندسی صنایع صورت می‌گیرد. برای ارتقای سطح دانش و توان تحلیل اعضای دانشجو، برنامه‌های مختلفی از جمله کارگاه­ها و نشست­های هم‌اندیشی در نظر گرفته شده است. امید است با همراهی در این راه قدمی اثرگذار در راه تحقق سند چشم­انداز بیست ساله کشور و رسیدن به جایگاه اول اقتصادی و علم و فناوری کشور برداشته شود.